Jdi na obsah Jdi na menu
 


Firefox 24: Mozilla uvádí novinky v přístupnosti

7. 7. 2013

 

Je to již poměrně dlouhou dobu, co se nechal vývojářský tým Mozilly slyšet ohledně dalších vylepšení týkajících se přístupnosti internetového prohlížeče s ohnivou liškou ve znaku.

Doba nám od posledních informací značně pokročila, takže není divu, že zhruba před 14ti dny Mozilla uveřejnila celou sérii novinek z této oblasti. Jak se stalo již dobrým zvykem, nové informace přinesl jeden z hlavních členů týmu, který má v Mozille na starost přístupnost prohlížeče, konkrétně vývojář Marco Zehe. O novinkách je tak možné se dočíst na jeho oficiálním blogu a já se vám pokusím prostřednictvím následujících řádků zprostředkovat volný překlad jeho textu. Na rovinu musím přiznat, že některé pasáže nejsou z překladatelského hlediska úplně jednoduché, ale budu se snažit ze všech sil, abych vás o žádnou informaci neochudil, případně nějakou špatně neinterpretoval. Na úvod ještě dodám, že se pokusím o překlad hlavně těch pasáží, které jsou z uživatelského hlediska důležité a uživatel si je může takříkajíc osahat. Text v plném původním znění pak můžete navštívit pomocí přímého odkazu uveřejněného na konci příspěvku.

Pro pořádek ještě dodám, že verze, ve které se setkáte se všemi novinkami (byť zatím jen v testovací fázi), nese číselné označení 24 a momentálně se nachází ve vývojovém stádiu Aurora, ze kterého přejde v Betu během měsíce srpna. Uvedení finálního produktu je pak naplánováno na září.

Pojďme se tedy společně podívat, co nového nám Firefox přináší a nutno poznamenat, že změn je opravdu hodně.

Podpora braillských řádků

Firefox 24 přináší podporu doplňkového modulu BrailleBack. Nutno si přiznat, že hmatový výstup není jen zrcadlem toho hlasového, ale lze jej považovat za prostředek rychlé prezentace aktuálně prohlíženého obsahu, jakož i prvků, nacházejících se v bezprostředním okolí. Nově tedy můžete využívat navigační příkazy vašeho řádku pro pohyb v rámci webového obsahu a také směrová tlačítka pro aktivaci aktuálně vybrané položky. Můžete tak kliknout na odkaz, stisknout tlačítko, aktivovat přepínač nebo provést jakoukoli jinou akci, která vyžaduje dvojité poklepání či stisk klávesy enter na fyzické klávesnici.

Nová posloupnost vyčítaných informací

Mozilla uvádí nový čtecí režim, který je prozatím nutné dodatečně aktivovat, brzy se ale stane defaultním. Poznámka: Je možné, že v době psaní tohoto příspěvku je již k dispozici jako výchozí (nemám odzkoušeno).

Nový model vyčítání informací funguje následujícím způsobem:

Jakmile začne talkBack vyčítat údaje o aktuální položce, nově se nejprve dozvíte její název, pojmenování nebo text, který obsahuje a teprve poté sémantickou informaci, kterou bývá nejčastěji typ daného prvku (odkaz, tlačítko, přepínač atd.)

Jestliže si chcete nový způsob prezentace informací vyzkoušet, postupujte dle následujících kroků:

1. Do pole adresního řádku vepište about:config a potvrďte

2. Do políčka pro vyhledávání zadejte slovo access

3. Dohledejte položku s názvem accessfu.utterance a aktivujte ji

4. Změňte její číselnou hodnotu z nuly na jedničku

5. Zavřete panel

Tímto máte aktivovánu novou metodu vyčítání webového obsahu. Pro změnu zpět na starší model postupujte dle uvedených kroků výše a změňte číselnou hodnotu z jedničky na nulu.

Editace textu

Konečně je možné finálně editovat text v jakékoli oblasti stránky, která jeho zápis dovoluje. Uživatel může využít všech funkcí odečítače, které úlohu editace usnadňují, zejména pak navigaci po znacích, slovech nebo odstavcích. S editací textu taktéž úzce souvisí možnost správné aktivace oblastí, kam lze text vkládat a s ní je rovněž spojeno korektní zobrazení virtuální klávesnice. Uživatelé si v minulosti velmi stěžovali na chování prohlížeče, který v mnoha případech vůbec nereflektoval poklepání na oblast pro vkládání textu a klávesnici jednoduše vůbec nezobrazil. Toto by již mělo být minulostí.

Jako problematické příklady lze uvést sociální sítě Facebook a Twitter, konkrétně pak aktualizaci vašeho stavu nebo nový tweet.

Přeskakování dekorativních obrázků

Obrázky, které bývají autory webů označovány jako dekorativní, nemají z hlediska navigace pro nevidomé uživatele žádný smysl a tak jsou nově automaticky přeskakovány. Toto by mělo eliminovat spousty nepotřebných zastavení na grafice, která není nutná pro porozumění obsahu webu.

Oznamování vyskakovacích oken

Jestliže aktivace určitého prvku vyvolá zobrazení vyskakovacího okna, je tato skutečnost nově odečítačem ohlášena. Příkladem mohou být žádosti o přátelství, soukromé zprávy a různá oznámení na Facebooku.

Uzavření všech panelů již nenaruší podporu webového obsahu

Dalším problémem, který byl hojně mezi uživateli firefoxu diskutován, bylo kompletní znepřístupnění webového obsahu po uzavření všech panelů. Bylo nutné Firefox ukončit a znovu spustit pro obnovení funkčnosti s TalkBackem. Tato chyba je v nových sestaveních prohlížeče rovněž opravena.

Dvojitý poklep s přidržením v rámci webového obsahu

Reportována byla také chyba s nemožností uplatnit gesto dvojitého poklepání s následným přidržením, které vyvolává u podporovaných prvků kontextovou nabídku. Tento problém je nyní odstraněn a vy tak můžete do kontextové nabídky s TalkBackem vstoupit u všech podporovaných webových elementů.

Další změny se odehrály „pod kapotou“ prohlížeče, takže je na první pohled nijak nezaznamenáte, dle slov Mozilly by však měly přispět k celkovému komfortu při používání prohlížeče.

Na úplný závěr jsem vám ještě dlužen způsob, jakým si můžete k aktuálním Aurora sestavením dopomoci.

Nuže, přijměte tedy skutečnost, že až do uvolnění oficiální Beta verze si můžete Firefox stáhnout jen z webu výrobce, konkrétně pak z tohoto umístění:

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mobile/nightly/latest-mozilla-aurora-android/fennec-24.0a2.multi.android-arm.apk

 

Mozilla v oblasti přístupnosti zase odvedla obrovský kus práce, za což se rozhodně sluší jí poděkovat. My si můžeme jen společně přát, aby v tomto duchu pokračovala i nadále.

Zdroj:

http://www.marcozehe.de/2013/06/21/new-features-for-talkback-users-in-firefox-for-android-24/