Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dravec z Číny útočí: Tablety s ICS do pěti tisíc realitou

8. 4. 2012

V posledních dnech se velmi často setkávám s dotazy ohledně dostupnosti zařízení, která již od výroby běží na nejnovější verzi Androidu Ice Cream Sandwich a přitom jejich pořizovací cena nepřesáhne hodnotu šesti tisíc korun.

Je velmi dobře známo, že nástup Androidu 4 je jen velmi pozvolný a v současné době nenajdeme mnoho přístrojů, na kterých by tento nejnovější počin od Googlu běžel. Toto bohužel platí nejen o starších modelech, z nichž se většina updatu stejně ani nedočká, ale i o zařízeních úplně nových, která neustále zaplavují mobilní trh. Častokrát se dokonce můžeme setkat s velice úsměvnou situací, kdy je starší model upgradován daleko dříve než aktuálně uvedená novinka. Mnohdy zákazník jen nevěřícně kroutí hlavou, když vidí reklamní sdělení výrobce, které hlásá uvedení hardwarově našlapaného kousku s 12 MPX fotoaparátem a čtyřjádrovým procesorem, avšak zájemce po bližším přezkoumání dalších technických parametrů zjistí, že tento jinak naprosto úžasný stroj běží opět jen na relativně výběhovém Androidu 2.3 Gingerbread.

Zařízení, která se již dnes mohou pochlubit přítomností ICS jsou dosti drahá, takže je rozhodně nelze doporučit uživateli, který by chtěl se čtyřkovým Androidem navázat první neformální kontakt. Představme si modelovou situaci, kdy vlastním spolehlivý mobilní telefon běžící na platformě Symbian, Jelikož se ale aktivně zajímám o moderní technologie a nejnovější trendy v oblasti přístupnosti, uvažuji o koupi nějakého zařízení se systémem Android. Jsem ale velmi konzervativní a proto rozhodně nechci svůj stávající přístroj zavřít do šuplíku a ihned začít primárně používat telefon s Androidem. Díky variabilitě ICS mám ale i jinou možnost jak si nenásilně se systémem od Googlu hrát a prozkoumat tak jeho dobré i špatné stránky. První oťukávání s Androidem nemusí být hned v režii nějakého mobilního telefonu, protože potencionální zájemce může sáhnout i po alternativě v podobě levného tabletu.

Propast ve vylepšeních je tak hluboká, že se dnes již příliš nevyplatí sáhnout po zařízení, které běží na systému ve verzi 2.2, 2.3 nebo 3.0. Jedině snad v případě, kdy je výrobcem garantován update na Android Ice Cream Sandwich.

Já se vám ale v dnešním příspěvku pokusím ukázat i jinou cestu, kterou je možné se dostat k velice levným a přitom kvalitním zařízením s nejnovější verzí systému. V hlavní roli dnes ale nebude žádný známý výrobce mobilních zařízení, neboť jak jsme si nastínili výše, tito velcí hráči s aktualizacemi nijak nespěchají a jestliže již nějaké modely ve svém portfoliu mají, tak se v drtivé většině případů jedná o dosti nákladné kousky. Příkladem za všechny budiž série tabletů modelové řady Transformer od společnosti Asus nebo již mnohokrát zmiňovaný Samsung Galaxy Nexus. Nechci tím samozřejmě v žádném případě tvrdit, že za poměrně vysokou pořizovací cenu nedostanete adekvátní zpracování a výkon. Zvláště v případě Transformerů od Asusu se ve vašich rukou ocitne velmi výkonné zařízení z ušlechtilých materiálů a dalším bonusem v podobě dokovací stanice, která obsahuje plnohodnotnou hardwarovou klávesnici a přídavnou baterii, takže z tabletu se může rázem stát v podstatě čistokrevný notebook, který lze využít i pro psaní delších textů.

Připravte se ale v případě nejnovějšího modelu Prime na cenu kolem 15.000 Kč, starší model pak stojí něco kolem 10.000 Kč.

Jistě sami uznáte, že cenově nejsou tato zařízení dostupná pro každého.

Budeme-li se bavit o potřebách nevidomého uživatele, tak ten rozhodně výkon těchto přístrojů naplno nevyužije. U takto vybavených kousků se totiž počítá i s hraním hardwarově náročných her, takže výkonný procesor a grafické jádro jsou v tomto ohledu nutností. Pro nás ale tablet může být spíše komunikačním prostředkem, s jehož pomocí je možné na cestách surfovat po internetu, vyřizovat elektronickou poštu, případně publikovat na různých sociálních sítích. Nesmím samozřejmě zapomenout ani na multimediální využití, jelikož tablety lze rovněž využít ke sledování filmů nebo k poslechu hudby.

V dnešní době již mnoho zařízení disponuje USB portem, takže není problém připojit i běžnou externí klávesnici, případně investovat do komfortnějšího způsobu v podobě bezdrátového bluetooth řešení.

Nejspíš by se mě většina z vás teď zeptala k čemu bych si měl kupovat tablet, když tohle všechno zvládnu úplně bez problému i na svém mobilním telefonu. Nepochybně máte pravdu, avšak jeden podstatný rozdíl zde přece jen existuje. Ten spočívá v nemožnosti osazení baterií s vysokou kapacitou do zařízení malých rozměrů, mezi které můžeme směle zařadit právě mobilní telefony. Asi se shodneme na notoricky známé bolístce dnešních chytrých mobilů, kterou se výrobci snaží bez výraznějšího úspěchu řešit již několik let. Tou je neustále se zvyšující výkon, se kterým bohužel úměrně roste i spotřeba energie. Není tak žádným překvapením, když se vaše zařízení při vysokém vytížení začne dožadovat elektrické zásuvky ještě tentýž den, kdy bylo plně nabito. A právě v této situaci vám může přijít vhod tablet, který je sice o kousek větší než váš mobil, na druhou stranu je díky jeho velikosti možné integrovat akumulátor s daleko vyšší kapacitou, takže je pak bez problému schopen vydržet na jedno nabití celý pracovní den a to i při plné zátěži. O pohotovostním režimu asi netřeba hovořit, klidně se můžete dostat s výdrží na několik týdnů. A ještě je tu podle mě jeden důležitý aspekt, který by mohl zajímat zejména nevidomé uživatele. Tím je rozhodně úhlopříčka displeje, jelikož úměrně s jeho velikostí narůstá také komfort při psaní na virtuální qwerty klávesnici. Všem bude určitě naprosto jasné, že čím jsou rozměry obrazovky větší, tím rozměrnější je i prostor, který mohou okupovat tlačítka klávesnice. Proto je pak psaní mnohem pohodlnější, protože jsou jednotlivé klávesy o dost větší a rozestupy mezi nimi rovněž. Nejsou tak příliš nahuštěné vedle sebe, takže nalezení správného tlačítka je pak mnohem rychlejší. Z této skutečnosti tedy vyplývá, že tablet může nabídnout mnohem lepší ergonomii ovládání než mobilní telefon.

Konečně se dostávám ke stěžejnímu bodu celého článku a tím je představení cenově dostupných tabletů čínské společnosti Ainol Electronics Co.,Ltd. Předem bych vás chtěl upozornit, že se v tomto případě nejedná o žádné napodobeniny či klony běžně prodávaných zařízení, kterými se trh v Číně jen hemží. Ainol si na nic nehraje a jeho dlouhodobým cílem je nabídnout zákazníkům nejen z Číny cenově dostupné a přitom kvalitní tablety, kde je kladen důraz jak na užitnou hodnotu zařízení, tak i na poměrně kvalitní zpracování s ohledem na danou cenovou kategorii.

Zařízení této společnosti expandovala do celého světa a k sehnání jsou již i u nás. Aktuální portfolio čítá několik modelů, jejichž cena se pohybuje v rozmezí dvou až pěti tisíc korun. Pro všechny tablety je však charakteristická úhlopříčka displeje, která má velikost sedm palců. Dle mého soudu se jedná o zařízení, která jsou svými rozměry a hmotností předurčena pro každodenní nošení. Tablety tohoto výrobce mě natolik nadchly, že jsem také neodolal a úplně základní model si objednal. Situaci kolem těchto tabletů jsem zkoumal několik týdnů, proto si myslím, že se mi již podařilo shromáždit dostatečné množství potřebných informací, o které bych se s vámi rád podělil.

Trocha historie

Společnost Ainol Electronics byla založena v roce 2004 a sídlí ve městě Shenzhen, které se nachází v provincii Guangdong. Specializuje se výhradně na výrobu drobné mobilní elektroniky, zejména pak na mp3 a mp4 přehrávače nebo právě již zmiňované tablety. Ainol si zakládá na dobré pověsti ohledně designu a kvality svých výrobků. I když máme před sebou typicky čínského výrobce, portfolio této značky je známé po celém světě a společnost se aktivně snaží distribuovat své produkty i na zahraniční trhy. Ainol Electronics se může pochlubit partnerstvím s mnoha významnými hráči na trhu mobilních čipů, kterými jsou například Rockchip, ADI nebo Sigmatel. Kromě velkých výrobních kapacit disponuje Ainol také mnoha vývojovými a výzkumnými týmy, jejichž prioritou je zaměření na vysokou jakost nabízených produktů s ohledem na inovativní design.

Zdroj:

http://ainolsophia.diytrade.com/

 

Proč tablety od Ainol Electronics?

*Všechny tablety modelové řady Novo 7 běží již od výroby na Androidu 4.0.1 Ice Cream Sandwich, k dispozici je však již update na nejnovější verzi 4.0.3.

*Tablety jsou postaveny na komponentách, které se sice nemohou měřit s konkurencí běžící na extrémně výkonných SoC Qualcommu či Nvidie, na druhou stranu svým výkonem bez problému pokryjí každodenní činnosti běžného uživatele.

*Pořízení produktů od společnosti Ainol je ekonomicky nenáročné a výrobce i tak udržuje svá zařízení neustále aktualizovaná, což by mu mohl závidět i leckterý světový producent. Tablety je nutné updatovat ručně tj. stáhnout ze stránek výrobce příslušnou verzi firmwaru pro dané zařízení a následně ji skrze paměťovou kartu flashnout do tabletu. U vyšších modelů výrobce je pak proces o něco sofistikovanější, jelikož má celou akci na starost speciální aplikace. Tu lze instalovat na všechny verze operačního systému Windows.

Proces je uživatelsky poměrně nenáročný a na internetu koluje bezpočet návodů, včetně přímých odkazů pro stažení.

Následující dvě části článku vám ještě nabídnou informace ohledně možností kde a jak si zařízení pořídit, v úplném závěru se podrobněji seznámíme s jednotlivými modely řady Novo 7.

Jakmile mi tablet dorazí, můžete pochopitelně počítat s plnohodnotnou recenzí. Přímo u výrobce se mi prostřednictvím twitteru podařilo ověřit dvě zásadní informace pro tuzemského zákazníka. Operační systém kromě mnoha světových jazyků obsahuje také češtinu, můžeme se tedy těšit na plnou lokalizaci zařízení.

V systému jsou integrovány veškeré funkce týkající se přístupnosti (režim Explore by touch), takže zprovoznění asistivních technologií nestojí nic v cestě. Odečítač ani hlasový výstup v systému sice nenajdeme, není ale problém vše potřebné doinstalovat skrze oficiální Google Play Store.

Jakým způsobem si mohu tablet pořídit?

V zásadě lze říci, že metod jak se k zařízením dostat je hned několik, záleží spíše na osobních preferencích daného uživatele. Jestliže chcete zařízení zakoupit se vším komfortem v českém prostředí, máte na výběr dvě možnosti. Asi nejjednodušší cestou je zadat klíčový řetězec Ainol Novo 7 na portálu Heureka.cz, kdy z nalezených výsledků ihned pochopíte, jak si můžete daný model obstarat. Není žádným tajemstvím, že určité firmy či jednotlivci tablety nakupují v zahraničí (většinou přímo z čínských obchodů, kde jsou pochopitelně nejlevnější) a následně je prodávají na aukčních serverech tuzemským zákazníkům za mnohem vyšší cenu. Je sice pravdou, že většina z nich nabízí plnou dvouletou záruku a doživotní servis tabletů, na druhou stranu se oprava vadného zařízení řeší téměř vždy výměnou za nový kus, který musí prodejce opět objednat z Číny. Mnoho prodejců má uvedenou dobu dodání minimálně deset dní z čehož lze usoudit, že skladové zásoby asi příliš velké nebudou. Prodejci rovněž velmi často anoncují, že pokud si objednáte zboží přímo od nich, nemusíte platit žádné dodatečné poplatky jako je například clo u dovozu přímo z Číny. Samozřejmě se ale nedozvíte celou pravdu. Mohu vás však ujistit, že její odhalení se rozhodně vyplatí. Jestliže je vám totiž tablet zaslán z Číny jako dárek (většina eshopů to takto praktikuje), tak zpravidla balíček na celnici vůbec neskončí a vy tak nemusíte zaplatit více než je skutečně nutné.

Druhou možností je pak pořízení tabletu v některých českých eshopech, které zařízení často mají přímo na skladech, takže čekací doba se tím výrazně zkrátí. Ceny jsou však opět vyšší, v průměru asi o 1.000 Kč než při objednání z Číny nebo aukční konkurence v podobě portálu Ebay.

Další mnohem ekonomičtější způsob je zaregistrovat se na již zmiňovaném portálu Ebay a tablet pak zakoupit zde. Nákup je ale v drtivé většině případů podmíněn vlastnictvím účtu Paypal nebo v lepším případě alespoň kreditní karty. Odměnou za vynaloženou námahu při zařizování všeho potřebného je vám ale mnohem nižší cena než za kterou se zařízení prodávají u nás. Jestliže máte nějakého známého, který vlastní účet Paypal a skrze Ebay nakupuje běžně, není nic jednoduššího než ho požádat o zakoupení vámi vybraného produktu.

Doba dodání je ve většině případů obdobná jako u našich prodejců, může se ale lišit v závislosti na zvoleném způsobu dopravy. Obecně platí, že čím více jste ochotni si za dopravu připlatit, tím dříve bude zboží u vás. Záruka je ve většině případů pouze jednoletá, neboť ji takto stanovil samotný výrobce. Vadný přístroj je opět zpravidla vyměněn za nový.

Zbývá nám úplně poslední možnost, kterou je pořízení tabletu přímo u zdroje tj. v některém z čínských eshopů, kde samozřejmě tablet zakoupíte úplně nejlevněji. Nízká cena je ale vykoupena mnohem delší dobou dodání (může být i několik týdnů) a také je nutno počítat s případnou platbou navíc v podobě cla.

Aktuálně k sehnání jsou například v tomto obchodě:

http://www.pandawill.com

 

Nevýhodou nákupů ať už na portálu Ebay nebo ve výše zmiňovaném obchodě je pochopitelně nutnost alespoň v základech ovládat anglický jazyk, bez něhož si zboží sami neobjednáte.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že o tablety je obrovský zájem, eshop Pandawill.com aktuálně hlásí skladovou nedostupnost modelů Novo 7. I na aukčním serveru Ebay je dostupnost zařízení značně proměnlivá. Nabídky jsou průběžně odstraňovány a přidávány v závislosti na aktuální poptávce. Ta je většinou ale tak vysoká, že nabídka se obměňuje doslova v reálném čase. Proto přidávám ještě jeden britský obchod, kde jsou v současnosti dostupné alespoň některé modely.

http://www.futeko.com

 

Dostáváme se k závěrečné pasáži tohoto textu, která vám alespoň v základu představí tři aktuální modely řady Novo 7.

Pro všechna zařízení je charakteristický sedmipalcový kapacitní displej a operační systém Android Ice Cream Sandwich. Konfigurace se však odlišují v použitých procesorech, velikostech operační paměti, interního úložiště a rozlišení displeje.

Ainol Novo 7 Paladin

Jedná se o nejméně vybavený model výrobce, který ale jako první tablet na světě dostal aktualizaci na nejnovější verzi systému Android. Jeho zvláštností je použitý 1GHZ procesor společnosti Ingenic Semiconductor, který je postaven na MIPS architektuře. Jak patrně většina z vás ví, podstatná část zařízení s Androidem je postavena na procesorech architektury ARM, se kterou primárně počítá i většina dostupných aplikací. V zásadě ale platí, že pokud aplikace nevyužívá nativní kód, nejsou s jejím spuštěním na Mips platformě žádné výraznější potíže. Sám Ingenic tvrdí, že s architekturou MIPS je kompatibilních až 90 procent aplikací. Největší problémy s nekompatibilitou jsou zejména u moderních her, což nás trápit rozhodně nemusí. Navíc je možné nekompatibilní aplikace celkem jednoduše uzpůsobit pro běh na MIPS procesorech, viz příklad Wintalkeru, jehož verze pro tuto architekturu je již připravena.

Google Play Store automaticky filtruje dostupné aplikace v závislosti na kompatibilitě s daným zařízením. Mnohdy se ale stává, že ji vyhodnotí příliš úzkostlivě a aplikaci pak nelze oficiální cestou nainstalovat, ačkoli je zde reálný předpoklad, že by fungovala naprosto standardně. V takovém případě přichází na řadu manuální stažení APK souboru (většinou přímo ze stránek výrobce dané aplikace) a následná instalace šikovného prográmku MagicCode, s jehož pomocí je možné  přímo za běhu upravit hlavičku APK souboru, který je pak spustitelný i na MIPS architektuře.

V budoucnu se však počítá s masovým rozšířením těchto procesorů a tedy i přizpůsobením kompatibility veškerých aplikací. Důvodem je poměrně vysoký výkon celé platformy, se kterým je ale spojena velmi nízká spotřeba a minimální zahřívání. Například Ainol Novo 7 Paladin je osazen Li-Pol baterií o kapacitě 4000 mAh, na kterou může s přehledem běžet 6 až 8 hodin v závislosti na provozované činnosti. Pochopitelně mezi ně řadíme například prohlížení internetu prostřednictvím WI-FI nebo sledování videa ve vysokém rozlišení. Poslech audia pak zařízení vyčerpává podstatně méně a není problém se přiblížit k hranici 30ti hodin. V pohotovostním režimu pak může Paladin běžet až několik týdnů. Ptáte se jak je to možné? Odpovědí vám mohou být následující údaje o spotřebě celého SoC řešení. Samotný procesor si totiž včetně L1 cache při práci řekne o pouhých 90 mW, celý čip včetně grafického jádra pak při plném vytížení spotřebovává 250 mW.

Pořizovací cena tabletu přitom startuje lehce nad dvěma tisíci korunami.

Technické parametry

CPU: Ingenic JZ4770 Xburst, 1GHz; GPU: Vivante GC860

Operační systém: Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich

RAM: 512 MB DDR2

Interní úložiště: 8 GB

Velikost displeje: 7 palců

Typ displeje: kapacitní

Rozlišení displeje: 800 x 480

Viditelný úhel: 150°

GPS: ne

Micro SD slot: ano, podpora paměťových karet do velikosti 16 GB

Gravitační senzor: ano

Multidotykové ovládání: ano, dvoubodové

Flash: podpora verze 10.3

Google Play Store: ano

Youtube: ano

Bluetooth: ne

WIFI: 802.11 b/g/n

Video: 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV

Audio: MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG 

Ebook: TXT, PDF, HTML, RTF, FB2

Skype: ano

E-mail a internetový prohlížeč: ano, vestavěný

3G: není k dispozici, podpora externích 3G/WCDMA modemů

audio konektor: 3.5mm

Baterie: 4000 mAh, 300 hodin pohotovostní režim, 6 hodin přehrávání videa

Rozměry: 176,5x110,5x13,2mm

Hmotnost: 360 g

Ainol Novo 7 Elf

V hierarchii dostupných modelů se nyní posouváme z hlediska výkonu o stupínek výše. Zásadní informací je fakt, že srdcem tohoto i zbývajícího modelu je již standardní CPU s architekturou ARM. Jelikož se tedy jedná o procesor, který je běžně osazován do zařízení se systémem Android, nemusíme se v žádném případě obávat nekompatibility některých aplikací.

Základ tvoří procesor Allwinner A10 1.2GHz (Boxchip A10), kterému zdatně sekunduje operační paměť moderního typu DDR3 o velikosti 1 GB. Displej nabídne rozlišení 1024 x 600 obrazových bodů a multidotykové ovládání si poradí hned s pěti prsty najednou.

Zařízení je také osazeno 2 MPX přední kamerkou a nechybí ani HDMI výstup, který podporuje 2160p HD video.

Technické parametry

Operační systém: Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich

Typ displeje: kapacitní

Velikost a rozlišení: 7 palců, 1024 x 600

Typ procesoru: ARM

Výrobce CPU: AllWinner

Model: Boxchip A10

Frekvence: 1,2 GHZ

Operační paměť: 1 GB, technologie DDR3

Interní úložiště: 8 GB

Micro SD slot: Ano, podpora paměťových karet až do velikosti 32 GB

Fotoaparát: Ano, přední kamerka s rozlišením 2 MPX

HDMI: 2160p

Gravitační senzor: ano

Audio: Vestavěné stereo reproduktory a mikrofon

Podporované video formáty:

AVI/RM/RMVB/MKV/WMV/MOV/MP4/DAT(VCD format)/VOB(DVD format)/PMP/MPEG/MPG/FLV/ASF/TS/TP/3GP/MPG

Podpora Audia: FLAC/APE/WAV

Ebook:

WORD/EXCEL/PPT/PDF/TXT/CHM/HTML

Baterie: 3700 mAh, doba provozu s aktivní WI-FI 6 h, herní využití 6 h, video 8 h, audio 25 h

Rozměry: 187x111x12mm

Hmotnost: 360 g

Cena tohoto kousku v zahraničí startuje na velmi sympatické hodnotě 3.500 Kč.

Ainol Novo 7 Aurora

Jedná se o nejvybavenější model z portfolia výrobce, který se může pochlubit velmi kvalitním IPS displejem s rozlišením 1024 x 600 bodů, jež má na svědomí společnost Hitachi. Podpora multidotykového ovládání je opět pětibodová.

Procesor je z rodiny Cortex A10, tentokrát na frekvenci 1,5 GHZ. O grafický výkon se stará poměrně výkonné GPU jádro Mali 400.

Technické parametry

CPU: All Winner A10, 1.5GHz; GPU: Mali 400

Operační systém: Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich

Operační paměť: 1 GB, technologie DDR3

Interní úložiště: 8 GB

Velikost displeje: 7 palců

Typ a rozlišení displeje: IPS kapacitní, 1024 x 600 obrazových bodů

Viditelný úhel: 180 stupňů

GPS: ne

Micro SD slot: ano, podpora paměťových karet do velikosti 32 GB

Fotoaparát: ano, přední kamerka s rozlišením 2 MPX

Gravitační senzor: ano

Multidotykové ovládání: ano, pětibodové

Flash: ano, podpora verze 11.1

Google Play Store: ano

Youtube: ano

Bluetooth: ne

Video

1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV

Audio

MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG 

Ebook

TXT, PDF, HTML, RTF, FB2

Skype: ano

E-mail a internetový prohlížeč: ano, vestavěný

WIFI: 802.11 b/g/n

3G: není k dispozici, podpora externích 3G/WCDMA modemů

Audio konektor: 3,5mm

Baterie: 3700 mAH, 6 h provozu s aktivní WIFI, 30 h přehrávání audia, 8 h přehrávání videa

Rozměry: 189 x 123 x 9mm

Hmotnost: 313 g

Cena tohoto drobka se v zahraničních obchodech pohybuje kolem částky 4.500 Kč.

Závěrem

Dovolte mi vyjádřit přesvědčení, že ačkoli se jedná o produkty čínského výrobce, jejich provedení je dle mého soudu na mnohem vyšší úrovni než u zdánlivě kvalitních modelů neznámých značek, které jsou občas k sehnání v akčních výprodejích u našich prodejců. Za tyto tablety sice můžete při dobré konstelaci zaplatit pouhých 2.000 Kč, za avizovanou cenu však zpravidla obdržíte velmi nekvalitní zboží s mobilní verzí systému Android, která se pro tato zařízení vůbec nehodí. Samozřejmostí je pak dotykový displej s rezistivní technologií a nízkým rozlišením, slabý procesor nebo malá operační paměť. Nesmím opomenout ještě jednu důležitou věc, kterou je častá absence jakýchkoli nástrojů přístupnosti v mobilních verzích OS pro ultralevné tablety.

Toto tvrzení vychází bohužel z mé vlastní zkušenosti, kdy jsem byl několikrát kvůli chybějící položce usnadnění nucen zařízení vrátit, jelikož se tím pádem pro mě stalo absolutně nepoužitelné.

V žádném případě vám nechci prostřednictvím tohoto článku podsouvat pouze zařízení čínského výrobce, na druhou stranu se dle spousty recenzí jedná o dosti kvalitní stroje, se kterými je mnoho uživatelů velice spokojených.

Já sám s nimi zatím osobní zkušenost nemám, toto se však již brzy změní neboť bych měl během příštího týdne jeden kousek také ze zahraničí obdržet. Cenová hladina zařízení od společnosti Ainol je velmi nízká, takže mohou velmi dobře posloužit nenáročnému uživateli nebo zákazníkovi, který by si rád Android detailněji osahal a přitom neutratil velkou sumu peněz.

Užitečné odkazy

Vlákno zahraničního fóra, kde lze nalézt postup updatování některých Ainol tabletů

http://www.androidtablets.net/forum/mcbub-com/33492-novo-7-basic-4-0-3-firmware-nov-7-paladin-4-0-3-firmware-update.html

 

Zahraniční fórum, které nabízí množství informací nejen o zařízeních společnosti Ainol

http://www.tabletrepublic.com

 

Konečně tu máme český Ainol blog, na kterém je rovněž spousta užitečných návodů

http://ainol-cz.blogspot.com/

 

Jedna z mála českých recenzí tabletu Ainol Novo 7 Paladin

http://blog.i-logout.cz/917153-ainol-novo-7-paladin-prvni-dojmy.php

 

A na úplný závěr praktické tipy ohledně instalace aplikací na MIPS architektuře

http://blog.i-logout.cz/923542-ainol-novo-7-paladin-jak-na-software.php