Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další beta TalkBacku uvolněna, tentokrát oficiálně a s podporou Googlu!

8. 7. 2016

Ani ve snu by mě nenapadlo, že po třech týdnech budu znovu psát o další beta verzi odečítače TalkBack, která je sice v mnohém podobná té dříve anoncované, přesto jde ale o posun nejen v číselném označení, ale i co se zapracovaných novinek týče.

Navíc, tentokrát je vše naprosto oficiální a americký gigant se k tomuto počinu již hrdě hlásí, ostatně důkazem toho budiž rozsáhlý seznam změn, který nám dnes ráno přistál v Eyes-Free konferenci.

Jeho autorem je Victor Tsaran a ten se nám velmi obsáhle rozepsal, takže máme k dispozici opravdu podrobný přehled všech dostupných novinek.

Pod dojmem dnešní „korespondence“ Googlu jsem se nakonec odhodlal k jednomu mírně radikálnímu řešení.

Současný článek zcela odstraním a nahradím jej tímto aktuálním.

Důvod je prostý. Změn je tolik, že nemá smysl aktualizovat ten původní, navíc neoficiální.

Dva obdobné příspěvky by taktéž mohly případné zájemce o novou verzi spíše mást, takže z hlediska přehlednosti to bude určitě lepší.

Jistě si vzpomenete, že původní neoficiální beta TalkBacku měla číselné označení 5.0.2 a byla primárně určena pouze pro Android 7.0 Nougat, ačkoli jsme ji bez problému provozovali i na verzích starších.
Nicméně v tomto právě tkvěla ta neoficiálnost, jelikož Google s tím takříkajíc nechtěl mít vůbec nic společného a proto nám nepředložil ani řádný seznam změn. Dá se říci, že se od této naší „rebelie“ v podstatě úplně distancoval a dělal, že to nevidí..

Beta dnešní je ale naprosto regulérním počinem a je samozřejmě připravena pro všechny verze Androidu, nejnovější Nougat pochopitelně nevyjímaje.

Kromě nových funkcí se i opravovalo a vylepšovalo, včetně českého překladu, k čemuž drobně přispěla i moje maličkost:-)

S oficiální distribucí se to má tak, že testeři, kteří jsou zapojeni do beta programu, by update měli obdržet během dnešního dne, pokud ale nechcete čekat, nebo mezi testery nepatříte, můžete si aktuální TalkBack stáhnout z následujícího umístění:

Poznámka1: Odkaz byl odstraněn z důvodu uvolnění oficiální verze.

Seznam změn pro verzi 5.0.3

Poznámka2: Pokud budete mít pocit, že o některých novinkách jste již četli, tak mu věřte!

Popis některých z nich si totiž vypůjčím z předchozího článku, neboť jsem tvor líný a razím heslo, že účel světí prostředky:-)

•Výrazně zlepšena odezva průzkumu dotykem

I na starších verzích OS je možné si tohoto jevu povšimnout, ačkoli je jasné, že nejmarkantnější rozdíl ve výkonu odhalíte teprve v nejnovějším Androidu 7.0.

Nicméně i tak při navigaci pomocí švihání pocítíte jistý posun ve svižnosti tohoto gesta, což je jedině dobře.

•Byl vyřešen dlouholetý problém s hlasovým diktováním, kdy docházelo ke zvukovým kolizím, jestliže jste měli v nastavení TB aktivovánu funkci „zaměřit se na zvuk hovoru“. Jinými slovy to znamená, že TalkBack se při nutnosti cokoli ohlásit snaží na přechodnou dobu utlumit ostatní zvuky (poslech hudby, přehrávání videa na Youtube), což působilo nemalé obtíže i hlasovému zadávání, jehož start je doprovázen charakteristickým zvukem. Ten se odečítač snažil taktéž utlumit, což vedlo k problémům s funkčností diktování.

Nově Google toto vyřešil, takže se směle můžete pustit do hlasového ovládání svého zařízení!

•Do globální kontextové nabídky byla přidána volba „zkopírovat poslední výrok do schránky“ a to napříč celým systémem!

V praxi to pak znamená, že nově lze vykopírovat jakýkoli naposledy ohlášený text a to i ten, který nelze editovat.

Konečně tak není problém například pracovat s telefonním číslem, které vám někdo zašle v rámci textové zprávy nebo třeba označit na webu zajímavou pasáž nějakého článku a podělit se o ni s ostatními prostřednictvím e-mailu.

To, po čem uživatelé tak dlouho volali, je konečně tady, bravo Google!

•Americký gigant mírně poupravil výřečnost svého odečítače, konkrétně funkci zajišťující oznamování vstupu/výstupu do seznamového/mřížkového zobrazení.

Nově vám TalkBack nejprve ohlásí vše podstatné a údaj o typu zobrazení připojí moudře až na konec.

Navíc, jestliže seznam už jednou opustíte a opětovně do něj vstoupíte, TB vás již s otravnou hláškou „zobrazuje se seznam“ obtěžovat nebude.

Je to takové šalamounské řešení, sice tuto funkcionalitu nemůžete úplně vypnout, ale byla alespoň zredukována na snesitelnou úroveň.

•TalkBack nově ohlašuje vícestránkové zobrazení, takže, jestliže se přepínáte mezi stránkami přejetím dvou prstů ve vodorovném směru, dozvíte se číslo stránky, na které se aktuálně nacházíte a jejich celkový počet.

Navíc, pokud je autorem příslušné aplikace, kde lze toto gesto využít, zakomponován obsahový popis, ohlásí vám TB i název dané stránky.

Jako názorná ukázka vám může posloužit aplikace „telefon“, ve které se taktéž se stránkovým zobrazením pracuje.

•TB nově ohlašuje text, který byl označen, zkopírován, vyjmut či vložen.

•Seznam dalších akcí (lze nalézt například u ikonky na ploše), lze nově vyvolat pomocí libovolného gesta nadefinovaného přímo uživatelem.

Defaultně je gesto nepřiřazeno, vše potřebné můžete velmi jednoduše upravit v nastavení odečítače, sekce správa gest.

•Nově může uživatel libovolně upravovat klávesové zkratky výchozího mapování pro fyzické klávesnice.

•Ohlašované tipy k použití přímo korespondují se vstupní metodou, kterou uživatel aktuálně využívá, takže TB nově rozlišuje užitečné tipy pro fyzickou klávesnici, průzkum dotykem a navigaci šviháním.

Předkládá vám je tedy v závislosti na tom, kterou z metod momentálně pro práci se zařízením využíváte.

•Do nastavení TalkBacku byla nově přidána položka „help and feedback“ (prozatím nelokalizováno), která umožní uživateli přímý přístup k webovým stránkám s nápovědou pro odečítač nebo odeslání zpětné vazby samotným vývojářům Googlu.

•Vylepšovalo se i při práci s webem, nově se setkáte s hlášením ohledně nedostupnosti dalšího HTML prvku během navigace.

Příklad: Jestliže si zvolíte navigaci po nadpisech a dostanete se do fáze, kdy už na dané stránce žádný další nebude, TB vás o tom ihned informuje.

•Během automatického rolování není opakovaně ohlašován aktuální prvek, což dříve vedlo k pomalejší práci a častému matení uživatele.

Dále se pracuje na nových funkcích, které jsou specifické pro nový Android Nougat, o těch se ale dozvíme až s jeho oficiálním příchodem.

Další méně výrazné změny:

•Z rychlých voleb textové navigace byla vyňata položka „stránky“, jelikož v Googlu usoudili, že se příliš často nevyužívá a zpomaluje tak přechod mezi těmi hojně využívanými (znaky, slova, řádky).

•Byla odstraněna funkce automatického vyčítání jména volajícího, neboť se Googlu nedaří zpřístupnit ji korektně na veškerých zařízeních. Mnohdy se tak stávalo, že někomu fungovala, jinému nikoli.

Současná filosofie tedy od automatického ohlašování upouští s tím, že šviháním si každý během příchozího hovoru může volajícího z obrazovky vyčíst sám, případně k tomu použít nějakou aplikaci třetích stran.

Sami vidíte, že tentokrát je výčet změn opravdu hodně dlouhý a já tak Google musím pochválit, že svým hendikepovaným uživatelům začal konečně naslouchat! S příchodem Victora Tsarana se mnohé změnilo, americký gigant je mnohem sdílnější a daleko přístupnější návrhům uživatelů, o čemž jsme si mohli nechat v minulosti jenom zdát.

Vypadá to, že byla konečně zvolena správná strategie, která by mohla Googlu přinést kýžené ovoce.

Dalším příkladem může být i nadcházející Android 7.0 Nougat, který má prozatím velmi dobře našlápnuto k úspěchu.

Doufejme jen, že budeme moci takto chválit i finální produkt!