Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chytrá čtečka textových dokumentů s mnoha funkcemi

5. 1. 2016

Dnes máme pro vás tip na aplikaci pro čtení textů a dokumentů. Ale není to ledajaká aplikace, nabízí funkce, které konkurence prostě nemá.

Mobilní telefon či tablet s Androidem se dnes dá použít na celou řadu i poměrně profesionálních věcí. Máme horu přístupných (nebo alespoň jakžtakž přístupných) aplikací, které nám mohou usnadnit každodenní život. A díky mobilům se využívání asistivních technologií učí i lidé bez hendikepu. Jednou z oblastí, kde se dá mobil opravdu dobře využít, je čtení textů. A tady si přiznejme, aplikací, jež by byly skutečně dobré a nabízely profesionální funkce, zase tak moc není.

Existuje celá řada elektronických čteček knih a dokumentů, které umí předčítat text vestavěným TTS hlasem, ale to je asi tak všechno. Prakticky jediná nadstandardní funkce je, když si software umí jakžtakž zapamatovat místo posledního čtení. A protože i já sám musím přečíst vagony a vagony materiálů, hledal jsem inteligentnější řešení, než je konverze dokumentů do MP3 v počítači a následné přehrávání v některém multimediálním přehrávači (připomněl bych svoji recenzi na Smart audio book player <udělat z toho odkaz prosím>). Aplikací specializovaných na hlasité čtení textů zase tak moc není a jsou-li, s jejich přístupností a funkcemi to není nic moc.

Narazil jsem ale na jednu, o níž se s vámi chci podělit, protože už po několikahodinovém ostrém používání mi přijde velice dobrá. Jmenuje se "@voice aloud reader", přičemž je třeba podotknout, že autoři při pojmenovávání aplikace neprojevili moc inteligence, je totiž sice fajn, že díky zavináči je na prvním místě v seznamu, ale zase to vypadá jako jméno na Twitteru a blbě se to hledá.

Co to je a co to umí?

Aplikace dělá to, co její název napovídá. Je primárně určena ke čtení textů (články, feedy, dokumenty, webové stránky apod.) hlasem. Má ale celou řadu funkcí, které vás nadchnou:

 • Do aplikace dostanete texty buď přes souborový systém, synchronizací s Dropboxem, službami jako Pocked, Feedex, nebo klasickým sdílecím tlačítkem v aplikacích

 • Aplikace podporuje práci se schránkou a to v automatickém i manuálním režimu

 • Jako textové dokumenty podporuje aplikace formáty TXT, DOC, DOCX, PDF, RTF, ODT, ODF, HTML, EPUB a související rodiny (dokonce i epub3, což mě překvapilo)

 • Možnost výběru jiného TTS hlasu než je standardní (nevěřili byste, jak užitečná je to věc)

 • Ovládání multimediálními tlačítky (i na sluchátkách, což je skvělé)

 • Možnost nastavení podrobností hlasu nezávisle na ostatních aplikacích (rychlost, výška, odezvy, řízení výslovnosti apod.)

 • Možnost nastavení speciální pauzy mezi jednotlivými elementy, větami, odstavci

 • Samozřejmě si pamatuje poslední pozici čteného textu

 • Fronta čtených textů (možnost přepínání a čtení celé fronty, kdy jednotlivé texty jsou výrazně odděleny zvukem a úvodním textem)

 • Vlastní řízení výslovnosti (včetně vlastního slovníku)

 • Možnost záložek v dokumentech

 • Automatická synchronizace s Dropboxem (do cloudu si dáte texty a jedním tlačítkem je sesynchronizujete se čtečkou)

 • Plné řízení hlasem

 • Ovládání v systémové oznamovací liště

 • Nastavení spánku aplikace (velmi užitečné na noční čtení) rozlišující dva režimy neaktivity

 • Možnost přímé konverze textu do mediálního souboru (WAV nebo OGG) rovnou v aplikaci

 • ...a další funkce menšího významu, ale potěší

Trochu k ovládání a funkcím

Popisovat všechny finesy ovládání a nastavování aplikace tady nechci, průměrný uživatel si může nainstalovat a hrát si, trochu zkušenější hračičkové dokážou v nastavení hotové divy (opravdu doporučuju prolézt si celé nastavení velice podrobně). Příjemné je, že aplikace je stoprocentně přístupná a dokonce autoři mysleli i na to, aby u sliderů dodělali ovládací tlačítka (pro starší Androidy, kde se ani s Talkbackem nedá slidem ovládat tlačítka hlasitosti). Rozvržení aplikace je standardní a využívá moderní UI, které v horní části má tlačítka pro ovládání toho, co chcete číst a menu, uprostřed je čtený text a dole jsou tlačítka pro samotné ovládání čtení (play, next, previous, stop atd.) a také tlačítko "Show/hide setup", kterým se otevírá a zavírá ve spodní části obrazovky nastavení parametrů hlasu (rychlost, výška apod.).

Poměrně důležitým tlačítkem je i "Select/change language", které otevře vnitřní nastavení hlasu. Zde si vyberete jazyk, syntetizer a konkrétní hlas. Takže jak jsem říkal, aplikace je schopna číst texty jiným hlasem, než používá systém, což je překvapivě příjemné a návykové. Neposloucháte tak z mobilu pořád jen jeden jediný hlas. Malou finesou je schopnost aplikace brát nastavení jazyka z dokumentů, takže pokud si v nastavení hlasu v aplikaci nastavíte jiný hlas pro češtinu a jiný pro angličtinu či němčinu, a v dokumentu (HTML, Word, epub či PDF) je správně nastaven jazyk, aplikace začne číst hlasem dle tohoto jazyka. To je ale na druhou stranu docela ošidné, protože třeba málokterý autor PDF se s definicí jazyka v metadatech obtěžuje a tak není neobvyklé, když vám začne aplikace fakturu české firmy číst čínským dialektem Google TTS.

Jak jsem už říkal, skvělé je to, že aplikace používá standardní mechanismy multimediálního ovládání. A to jak hardwarová tlačítka médií na telefonu (pokud je máte), tak ale čtení můžete ovládat standardně přes handsfree či sluchátka, což je u téhle aplikace dost ojedinělé a v žádné jiné testované aplikaci to nefungovalo. Aplikace je dokonce i tak inteligentní, že když přehráváte hudbu, dovolí ovládat multimediálními tlačítky na sluchátkách nejprve čtený text a pak teprve hudbu, ale to vyžaduje dost cviku a navíc je to v praxi spíš nepraktické. Co také potěší je ovládání v systémové oznamovací liště s dobře popsanými tlačítky (až na jedno, které se bohužel dynamicky mění a není popsáno, ale nebude vás v praxi zajímat). Při ovládání jakýmkoliv způsobem podotýkám, že ovládání je natolik inteligentní, že nepřetáčí a nezastavuje po vteřinách přehrávání, ale po větách, což také klasický MP3 přehrávač pochopitelně nenabídne.

Programátory a hračičky hluboko zabředlé do Androida překvapí to, že sama aplikace si na úrovni systémových médií vytvoří samostatný zvukový subkanál a v nastavení si dokonce můžete vybrat typ subkanálu (zda se má tvářit jako hudba, voice, telefon apod.). Pro běžného uživatele je to věc nepodstatná, ale třeba při připojení v autě jak do reproduktorů, tak do handsfree je tohle hrozně užitečná maličkost. Navíc aplikace po vytvoření subkanálu vydává tento subkanál za systémový, takže se dá řídit klasickými způsoby, které programátoři Androidu znají. Skvělé i je, že přímo v téhle aplikaci si můžete nechat text uložit do zvukového souboru, kvůli licencím sice nejsou podporovány MP3, ale za to je tam OGG a samozřejmě nekomprimovaný jednokanálový WAV. Samotná rychlost převodu je překvapující, ale počítejte s tím, že se váš procesor zapotí, a tedy i zařízení zahřeje. Osobně si myslím, že jde o funkci prakticky zbytečnou, ale možná to někdo použije a využije.

Už jsem se zmiňoval o takových funkcích, jako je uspání při delší nečinnosti, dodám ještě schopnost adaptivní obrazovky (pro ty, kdo ještě trochu něco vidí), vysvěcování čteného textu na obrazovce nebo úpravy výslovnosti slov či přidávání záložek. Jedna z funkcí mi ale přijde natolik užitečná, že bych jí tu zmínil víc. Jedná se o synchronizaci s Dropboxem. Pokud si aplikaci v nastavení propojíte se svým účtem v cloudu, vytvoří si ve známém adresáři "Apps" svůj podadresář a co do něj kdekoliv (třeba na počítači) dáte, se vám sesynchronizuje se seznamem textů ke čtení (což je mimochodem libovolně konfigurovatelný adresář, opět se mění v nastavení). Velice užitečné. Na počítači si tak dáte do své cloudové složky, co potřebujete a tradá, v mobilu můžete hned číst. Jen ale pozor, rozhraní Javy (což je známý a pro zkušené uživatele očekávatelný problém) si neumí při stahování souborů z Dropboxu poradit s diakritikou v názvech souborů, takže na to pozor.

Možnosti použití

Sám uvedu pár scénářů, jak já používám aplikaci:

 1. Dokument si v některém podporovaném formátu rovnou na počítači uložím do dané složky v Dropboxu a čtu v mobilu

 2. Textový dokument si čtu jiným hlasem a ovládám čtení přímo na sluchátkách

 3. Některou ze služeb (Pocket, Feedex) si nasypu z webů články, co chci číst v mobilu a opět si je díky synchronizaci s těmito službami čtu v zařízení

Instalace a cena

Aplikace samotná je zdarma ale jedná se o ad-ware. Mě vždycky reklamy obtěžovaly a navíc jsem i rád, že tak dobrou práci mohu ocenit, takže jsem si už po několika hodinách koupil plnou verzi (dělá se přes in-app nákupy). Ta sice stojí něco málo přes 100 Kč, ale opravdu se to vyplatí. A pokud z reklam nešílíte, vystačíte si s ad-ware verzí.

Aplikaci můžete instalovat z tohoto odkazu:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hyperionics.avar

Rozhodně stojí za vyzkoušení. Doufám, že z ní budete také tak nadšeni, jako jsem já.

Autorem článku je Michal Rada.