Jdi na obsah Jdi na menu
 


České zprávy: rychlá čtečka do vaší kapsy

9. 2. 2016

Nebaví vás číst desítky novinových webů, ale chcete být v obraze a Zprávy Google vám díky nejisté přístupnosti nevyhovují? Máme pro vás řešení. Lehkou, přístupnou a dobře přizpůsobitelnou aplikaci, která vám zpřístupní aktuální zprávy z mnoha zdrojů.

Chcete mít aktuální zprávy vždy ve svém mobilu či tabletu? Máte několik možností. Buď se zaměříte jen na jedno či několik málo médií a budete využívat jejich jednozdrojové aplikace, nebo budete využívat mobilní web a mobilní internetový prohlížeč, nebo sáhnete po nějakém agregátoru zpráv. Do poslední kategorie patří i několik aplikací od Google, jako například "Zprávy Google" či "Kiosek Google". Ovšem jejich přístupnost je věc ošidná a na pravidelné každodenní používání to prostě není.

Chceme vám představit aplikaci "Česko Zprávy" (uživatelé ze Slovenska, nebojte se, hezky poctivě dočtěte článek až dokonce a uvidíte...), která vlastně nedělá nic světoborného, ale to co dělá, dělá dobře. Sbírá pomocí jejich API rozhraní (a standardů RSS a NISX) zprávy a články z mnoha mediálních zdrojů a seskupuje je v přehledném prostředí aplikace, kde je lze rovnou i číst. Jednoduché, řekli byste? No ne tak docela. Podobné aplikace jsme podrobili pečlivému testu a z deseti testovaných aplikací naše požadavky na přístupnost a flexibilitu splňovala vlastně jen tato.

Popisovat samotnou aplikaci je práce takřka zbytečná. Po jejím spuštění se objeví seznam odebíraných zdrojů, první položkou je pak "Last news", což je taková chytrá agregace nejdůležitějších aktuálních zpráv z prvních zdrojů. Po rozkliknutí některého zdroje se vám prostě načtou jednotlivé příspěvky. Po nich se pohybujete klasickým způsobem, klasickým způsobem je otevíráte a i tlačítko a gesto Zpět funguje naprosto standardně. Snad jediné, co bych v ovládání aplikaci vytkl, je nemožnost nastavení "Close-locku" - tedy aby aplikace pro svoje ukončení chtěla dvakrát za sebou Zpět. Občas se tak při rychlém přecházení po úrovních stane, že si aplikaci omylem uzavřete.

Jako první položky v úvodní aplikaci jsou kromě obvyklých menu i "Edit", což otevře obrazovku s úpravami zdrojů. U každého zdroje je zaškrtávátko, které indikuje, zda se zdroj má vůbec používat, či nikoliv, a dvě tlačítka posouvající daný zdroj nahoru a dolů, takže si můžete seskládat svoje zdroje podle oblíbenosti. Další zdroje lze dokonce přidat, buď jako klasický RSS kanál či podporovaným standardizovaným rozhraním.

Jediné, co mně osobně chybí, je možnost notifikací z vybraných zdrojů, ale vím, že pro mě jako pro "notifikačního maniaka" je to funkce vítaná, ale pro spoustu uživatelů spíše otravná.

Aplikace je zcela zdarma a platíte daň v podobě reklam. Naštěstí se ale obrazovka s reklamou dá beze všeho přes Zpět zavřít a vy pokračujete v práci.

Kde to sehnat?

České zprávy jsou zde:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adelinolobao.czechnews

Slovenská obdoba je pak zde:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adelinolobao.slovakianews

Takže, parafrázuju Matěje, Happy zpráving :-)

Autor: Michal Rada