Jdi na obsah Jdi na menu
 


Audex: diskrétní zvuky pro váš Android

23. 3. 2017

V dnešním článku bych Vám rád přiblížil aplikaci, která je prozatím velice mladá.

Její vývoj započal začátkem února letošního roku a má ji na svědomí jeden velmi šikovný student z Indie.

Akash Kakar se rozhodl udělat to, po čem uživatelé OS Android marně volají již několik let.

Možná i vy máte pocit, že zvukové schéma odečítače TalkBack indikující různé situace či události v prostředí systému prošlo řekněme lehce nepovedenou inovací. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy byly původní zvuky nahrazeny novými, avšak Google se naneštěstí rozhodl změnit i jejich formát a to na mnohem systémově náročnější Midi. Toto řešení s sebou přineslo nejen méně uchu lahodící a někdy až nepříjemné zvuky (mimochodem schválně si zkuste nasadit sluchátka a se současným TalkBackem jen tak klouzat prstem po obrazovce v místě hustého výskytu nějakých položek), ale také pomalejší reakce samotného odečítače v důsledku náročnějšího provedení nového zvukového schématu. Díky pro mě nekomfortnímu používání jsem se tak od této vlastnosti zcela odklonil a zvykl si na screen reader bez jakékoli formy zvukové zpětné vazby, podotýkám, že zejména kvůli rychlosti reakcí, které se po deaktivaci výrazně zlepšily.

Poslední verzí TB, kde jsme se ještě mohli setkat s původními zvuky, bylo finální vydání 3.5, pak přišla ona razantní a mnohými uživateli hojně zatracovaná změna.

Ano, po nějaké době přišel pokus v podobě upraveného TalkBacku, který se od originálu lišil pouze tím, že měl předěláno zvukové schéma.

Bohužel, pohříchu zůstalo u jediné takto přepracované verze, jelikož Google už následně jaksi zapomněl uvolňovat zdrojový kód aplikace, který předčasem přešel pod licenci open source.

Z tohoto důvodu jsme se nikdy žádné další verze nedočkali a projekt dokonce před nějakou dobou zcela zaniknul. Nefungují jak autorovy stránky, tak přímý odkaz pro stažení instalačního balíčku.

Jednoho dne ale do zahraniční Eyes-Free konference napsal onen indický student, že se rozhodl vzít problém do vlastních rukou a nabídnout uživatelům Androidu elegantní řešení, které vlastně můžete používat s jakýmkoli odečítačem, dokonce i bez něj.

Ptáte se jak je to možné?

Aplikace, nebo spíše služba chcete-li, běží na pozadí a je zcela nezávislá na odečítačích obrazovky. Má své vlastní uživatelské rozhraní, které v dnešní době disponuje již poměrně rozsáhlým nastavením.

Jmenuje se Audex: Audible Access a je volně ke stažení na portálu Google Play.

Určitě ale stojí za zvážení alespoň nepatrná finanční podpora, kterou je možné realizovat skrze účet PayPal.

S představením aplikace Audex jsem záměrně posečkal, neboť její začátky byly poměrně bolestnou záležitostí.

Těžko byste uvěřili, jak je složité odladit takovou poměrně jednoduchou věcičku tak, aby korektně fungovala na co největším počtu zařízení a napříč různými verzemi systému – fragmentace Androidu je i v dnešní době stále hojně diskutovaným tématem.

Zezačátku Audex nenabízel téměř žádné možnosti konfigurace, striktně se omezoval na jedno zvukové schéma a to ještě nepříliš povedené.

Autor ale reflektuje požadavky uživatelů a proto zde máme aktuální verzi 3.5.3, kterou již můžeme označit jako poměrně sofistikovanou. Nejen, že se výrazně rozrostly možnosti nastavení, ale navíc neustále přibývají i nová zvuková schémata.

Nové verze vycházejí pravidelně v CCA dvoutýdenních cyklech a po dosažení jisté úrovně odladění je nyní konečně prostor na přidávání nových funkcí.

Audex je prozatím v Angličtině a dalších cizích jazycích, jelikož Akash kromě jiného nabídl komunitě i možnost překladu do dalších jazyků a uživatelé se v tomto ohledu také činí.

Chystám se na překlad i do naší mateřštiny, pokud vás aplikace zaujme a jestliže usoudíte, že je to potřeba.

Její nároky na systémové prostředky jsou minimální, dnes už nabízí pět zvukových schémat, přičemž dvě z nich jsou plně uživatelsky přizpůsobitelná.

Lze například aktivovat zvuky jen pro vámi zvolené události (tímto jsou myšleny hlavně situace související s ovládáním dotykového displeje), každý zvuk, který je přiřazen ke konkrétní události si můžete nechat nejprve přehrát, k dispozici je také volba pro dočasné pozastavení služby a mnohem více.

Co aplikace slibuje?

Audex poskytuje zvukovou zpětnou vazbu při mnoha událostech, například kliknutí, dotyk, tažení prstu po obrazovce, gesto švihání, otevírání/zavírání oken a menu, rolování, provádění dotykových gest, signalizace počátku/konce provedeného gesta, dvojitý poklep s přidržením, připojení/odpojení nabíječky, odemčení/uzamčení displeje a další.

Funkce „shared sound scheme“ vám dává unikátní možnost sdílení vlastních zvukových schémat s ostatními uživateli, Audex je velmi pružnou aplikací, s minimálními požadavky na paměť, proto se jej nebojte vyzkoušet.

Poznámka: Pro správnou funkčnost prosím nejprve deaktivujte zvukovou zpětnou vazbu vámi využívaného odečítače.

Jak používat Audex:

•Vstupte do nastavení zařízení,

•Zde navolte položku „usnadnění“, popřípadě „přístupnost“,

•Zde dohledejte Audex,

•Potvrďte a klepněte na přepínač, který je ve výchozím stavu vypnutý,

•V okně se zobrazeným upozorněním ťukněte na „OK“,

V této chvíli jste připraveni zahájit práci s vaším zařízením za doprovodu nové zvukové signalizace.

Mnoho nových funkcí je ve vývoji, pro informace jak používat sdílená zvuková schémata a další pokročilejší možnosti aplikace si prosím přečtěte uživatelský manuál (zatím pouze v Angličtině).

http://audex.akashk.in/AudexManual.html

 

Podpořte autorovo úsilí jakoukoli finanční částkou

http://audex.akashk.in/AudexSupport.html

 

Pro kompletní seznam změn v aktuální verzi, klikněte prosím na tento odkaz.

http://audex.akashk.in/AudexChangeLog.html

 

Tolik přeložený popis z obchodu Google Play, aplikaci můžete po přihlášení nainstalovat z následujícího odkazu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=in.delight.Audex

 

 

Popis uživatelského rozhraní

Jak jsem již nastínil výše, Audex lze zařadit spíše do kategorie aplikací, neboť má jak vlastní uživatelské rozhraní, tak i zástupce na domovské obrazovce, takže jej můžete z plochy rychle otevřít.

Uživatelské prostředí je minimalistické a samozřejmě kompletně přístupné pro odečítače obrazovky. V pravém horním rohu hlavního okna aplikace je situováno tlačítko „další možnosti“, v horní třetině displeje naleznete krátký popisek aplikace, pod ním pak tlačítko „launch accessibility settings“, jež vás ihned přemístí do nastavení usnadnění, kde můžete Audex aktivovat. Dále přepínač „suspend Audex“, který zajistí dočasné pozastavení a opětovnou aktivaci zvukové zpětné vazby. Jako poslední je pak přítomen údaj o aktuální verzi.

Audex settings – hlavní nastavení aplikace

•Set volume for event sounds – umožňuje nastavit hlasitost přehrávaných zvuků v procentech,

•Set the events for Audex should respond – zde vybíráte zvuková schémata a volíte události, u kterých si přejete mít zvukovou zpětnou vazbu aktivní, přičemž lze jednotlivé zvuky pro ilustraci přehrát a pomocí přepínačů u jednotlivých událostí definovat zda mají být přiřazeny, či nikoli,

•Haptic feedback, when clicking – aktivuje/deaktivuje vibrační zpětnou vazbu při kliknutí,

•Audex priority – nastavuje úroveň využití aplikace, jestliže nemáte potíže s funkčností při běhu vašeho odečítače, prosím neměňte,

•Reset all Audex settings – uvede všechna nastavení do výchozího stavu.

Join Audex beta testing – zapojte se do testovacího beta programu

•V prohlížeči se vám otevře přímý odkaz do Google Play, kde se po přihlášení můžete zapojit do skupiny testerů verzí aplikace, které jsou ve vývoji.

Support – tady můžete autorovi přispět libovolnou finanční částkou na vývoj aplikace

•Mně tohle na telefonu moc dobře nefungovalo a tak bych vám doporučil link otevřít spíše přes počítač, viz odkazy výše v článku.

Audex help - zpřístupní uživatelský manuál ve formátu HTM

•Otevřel jsem opět v prohlížeči Google Chrome, na telefonu/tabletu si hezky počtete a to i s funkční webovou navigací.

What.s new in Audex? – opět vám otevře webovou stránku, tentokrát s nejnovějším seznamem změn

•Tentýž případ jako s uživatelskou příručkou, vše je k přečtení i na našich mobilních zařízeních.

Visit Audex on Play Store – tak tady je to asi jasné, myslím, že netřeba nic dodávat

Závěrem jen pár slov.

Musím uznat, že i mně se Audex velice dobře používá a ačkoli jsem byl již plně adaptovaný na TalkBack bez zvukové zpětné vazby, pravdou zůstává, že v některých situacích se prostě doprovodné zvuky hodí. Ať už je to indikace kliknutí – člověk má díky tomu jistotu, že daný prvek skutečně na obrazovce aktivoval nebo rolování vícepoložkovými seznamy, kdy vás zvuková signalizace informuje, zda posouvání obsahu opravdu probíhá.

Zkrátka a dobře, Audex je nástroj hodně šikovný a myslím, že si jej oblíbíte i vy.

Úsměvnou skutečností je fakt, že před dvěma týdny Google ohlásil brzký příchod nové testovací beta verze TalkBacku s tím, že jednou z chystaných novinek má být i kompletně přepracovaná zvuková zpětná vazba.

Že by šel americký gigant do sebe?

Happy Audexing!