Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android Accessibility Suite 6.2 uvolněno, názvu se nelekejte!

21. 6. 2018

Vážení příznivci Androidu,

je mou milou povinností vám oznámit, že ve včerejších večerních hodinách byla konečně uvolněna oficiální verze odečítače TalkBack s číselným označením 6.2.

Předcházely tomu téměř dva měsíce intenzivního testování, neboť jak mnozí z vás díky beta verzím možná vědí, stěžejní novinkou je tentokrát zcela přepracovaná strategie manipulace s focusem, která lehce přebírá některé prvky, jež můžete znát z používání „jablečných“ zařízení, potažmo odečítače VoiceOver.

Protože je tato strategie v rámci Androidu zcela nová, dalo nám tentokrát dost práce, než jsme vychytali veškeré neduhy a nová verze se tak bez větších problémů mohla podívat mezi běžné uživatele.

Pravdou však zůstává, že i po vynaloženém úsilí se občas můžete s drobnými nedostatky ještě setkat.

Sám Victor Tsaran k tomu dodává.

„TalkBack využívá několik strategií, aby učinil správné rozhodnutí, zda má focus přesunout na aktivní prvek, s nímž uživatel naposledy pracoval a nebo jej umístit na první aktivní položku v rámci aktuální obrazovky. Jestliže se mu nepodaří najít předchozí aktivní prvek, na kterém jste v rámci prostředí naposledy stáli nebo byla jeho pozice z jakéhokoli důvodu změněna, TalkBack se v těchto případech o obnovení focusu nepokusí, jelikož toto může způsobit nežádoucí chování v některých aplikacích. V takovýchto situacích můžete být lehce frustrovaní, že TalkBack focus automaticky nepřesunul tam, kam byste očekávali. Pokud si však pamatujete umístění daného prvku na obrazovce, můžete se dotknout displeje na požadovaném místě, čímž chování focusu lehce obejdete. Zároveň je taktéž možné přerušit automatickou práci s focusem rychlým dotykem kdekoli na obrazovce zařízení, jakmile se načítá její obsah.

Jsme si vědomi toho, že funkce dosud není úplně dokonalá, avšak s každým dalším vydáním odečítače se tímto zavazujeme ji i nadále vylepšovat. Pokud tedy během používání narazíte na jakýkoli problém, reportujte jej prosím přímo v rámci aplikace TalkBack, tj. Položka „odeslat zpětnou vazbu“, děkujeme!“

Tolik tedy oficiální vyjádření společnosti Google. Tento teoretický popis může působit poněkud chaoticky, proto nabádám všechny uživatele, aby si nové chování focusu vyzkoušeli takříkajíc na vlastní kůži.

V podstatě jde o to, že TB se inteligentně snaží focus vždy umístit na nějaký aktivní prvek a to buď na ten, na který jste se naposledy sami přesunuli (pamatuje si to napříč celým prostředím) a nebo alespoň na první aktivní položku, která je v rámci dané obrazovky k dispozici. Google si od této nové strategie slibuje především úbytek zbytečných švihání, jež byla dříve nutná, jelikož focus se vždy nacházel někde v prostoru a to mnohdy i zcela mimo aktuální obrazovku.

Uživatel tak musel několikrát švihnout, aby se vůbec dostal na první element, se kterým mohl začít pracovat.

Přivítejte Android Accessibility Suite

A aby těch inovací nebylo málo, Google se rozhodl přikročit i ke sjednocení svých služeb v rámci přístupnosti a zaštítit je jedním komplexním názvem – Android Accessibility Suite.

S něčím takovým už jsme jaksi počítali, neboť toto označení skupinky přístupnostních nástrojů se poprvé objevilo v rámci developer preview Androidu P, na kterém americký gigant usilovně pracuje.

Důvod je celkem logický a asi toto nelze Googlu mít nijak zazlé.

Přístupnost totiž není jen odečítač obrazovky TalkBack, ale také funkce poslech vybraného textu nebo třeba přístup pomocí přepínačů.

Zkrátka toto vše nově tvoří jeden celek, o jehož názvu již byla řeč.

V praxi se pro uživatele nic nemění, jen skutečnost, že samostatný TalkBack již od nynějška v obchodě Google Play nenajdete.

O Talkbacku již řeč byla, kromě zmíněné nové strategie práce s focusem bylo opraveno množství rozličných chyb mezi které spadají samozřejmě i ty, jež jsme objevili v rámci beta testování.

Funkce „přístup pomocí přepínačů“ pak dostala do vínku značně vylepšenou hlasovou odezvu, zakomponováno bylo také nové nastavení pro zvukovou a vibrační zpětnou vazbu.

Na závěr vám dlužím ještě aktualizované linky, které Google v souvislosti s těmito změnami taktéž uveřejnil.

Android Accessibility Suite 6.2

Aktualizovaná stránka nápovědy

Happy TalkBacking!