Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android 9 pomalu klepe na dveře: jaké stěžejní novinky lze očekávat?

25. 7. 2018

Lidé, kteří sledují aktuální situaci kolem nadcházející verze OS Android jistě vědí, že se pomalu blíží doba, kdy Google oficiálně uvolní v pořadí již devátou verzi svého operačního systému pro mobilní zařízení.

Prozatím to vypadá, že jeho kódové označení by mohlo znít Pistachio Ice Cream, k čemuž se přiklání mnoho renomovaných expertů. Tento název dokonce unikl z interních zdrojů polského zastoupení společnosti Huawei. Jediné, co je v tuto chvíli jisté je, že jasno by mohlo být přibližně v polovině srpna, kdy by se nový Android mohl začít postupně šířit mezi běžné smrtelníky, pochopitelně nejprve na zařízení od Googlu, takže na předloňské a loňské Pixely. V měsíci říjnu bychom se pak měli dočkat třetí generace těchto vlajkových strojů, na nichž vždy americký gigant demonstruje všechny vymoženosti poslední verze své mobilní platformy.

Příliš mnoho času již do oficiálního vydání nezbývá, proto považuji za svou povinnost seznámit vás alespoň letmo s novinkami, na které se letos můžeme těšit.

Třemi základními pilíři nadcházejícího Androidu mají být inteligence, jednoduchost a digitální pohoda. Momentálně máme k dispozici třetí vývojovou verzi a předpoklad je takový, že bychom se měli dočkat ještě čtvrté, té úplně předfinální. Poté už by mělo následovat oficiální vydání, které je plánováno na srpen, alespoň v tomto duchu hovoří všechny důvěryhodné zdroje.

Inteligence

•Adaptivní baterie: Využívat bude funkce strojového učení a měla by tak poznat, jaké aplikace používáte a kdy.

To znamená, že systém je bude probouzet pouze tehdy, kdy mají být opravdu potřeba a to navíc novým, energeticky šetrným způsobem.

•Adaptivní jas: Nově bude zohledňovat vámi preferované předvolby intenzity jasu obrazovky a inteligentně je spravovat na pozadí, takže by regulace měla být velmi plynulá a nenásilná.

•Akce aplikací: Funkce pracující na základě předvídání operací, které byste mohli chtít vykonat v rámci konkrétní aplikace jako další v pořadí. Systém vám tak bude nově nabízet doporučení na různé úkony, což by v konečném důsledku mělo přispět k efektivnější a rychlejší práci.

•Nový režim nerušit: Telefony s Androidem 9 dostanou automatickou aktivaci režimu nerušit, stačí mobil na stole otočit displejem dolů. V něm telefon nebude uživatele rušit nejen hovory a SMS jako doposud, ale „zmizí“ i upozornění z ostatních aplikací. Díky funkci Wind Down, které uživatel řekne, v kolik hodin plánuje jít spát, pak telefon zavčasu režim nerušit aktivuje sám. Navíc se zařízení přepne do černobílého režimu, čímž uživatele upozorní na to, že už je čas jít do postele a tím vás tedy nepřímo nabádá, abyste svůj smartphone odložili.

Jednoduchost

•Nový systém navigace: Velkou změnou projde ovládání prostředí. Telefony s čistou verzí už nebudou mít klasickou lištu s ovládacími tlačítky – namísto nich tu bude jedno, jenž slouží jako klávesa Home, která poslouží jako základ pro ovládání gesty. Různými tahy z tlačítka nebo z okraje obrazovky bude uživatel moci vyvolávat rozličné akce.

Nová ovládací gesta zlepší práci s multi-taskingem: tah ze spodního okraje vzhůru nejprve ukáže karty se spuštěnými aplikacemi (listovat mezi nimi lze tahem tlačítka do stran), druhé přejetí směrem nahoru otevře kompletní seznam aplikací.

•Další drobnosti: Tlačítko ovládání hlasitosti – nově defaultně ovládá hlasitost médií a nikoli hlasitost vyzvánění. K tomu je tu jen přepínač (vyzvánění, vibrace a tichý režim), kdo chce detailněji nastavit hlasitost zvonění, musí zabrousit do podrobnějšího nastavení. Novinkou je i potvrzování otáčení obrazovky – ne vždy se musí displej otočit automaticky, nový Android nabídne uživateli možnost tuto akci potvrdit.

Digitální pohoda

•Android dashboard: Jednou z významných novinek nadcházející verze Androidu bude oblast, kterou Google označuje jako „digital wellbeing“ - tedy jakousi digitální pohodu.

Nový systém bude mít spoustu nástrojů k tomu, aby uživateli dal najevo, že své zařízení snad používá až moc. A pokud tato varování bude chtít vyslyšet, dá mu k dispozici řadu jiných možností, jimiž se od digitálního světa bude moci trochu odpoutat.

Základem bude funkce Dashboard, která uživateli sdělí, čím přesně na svém telefonu tráví čas. Jednotlivým aplikacím pak bude moci uživatel nastavit povolenou dobu, kterou v nich může za den strávit. Potom už nepůjdou spustit. Respektive půjdou, ale jejich ikona na ploše se zbarví došeda a při klepnutí na ni se objeví upozornění, že jste v aplikaci strávili už příliš mnoho času. Před vypršením lhůty budete systémem samozřejmě upozorněni.

Slovo závěrem

Z výše uvedeného je patrné, že letošní Android bude hodně zaměřen přímo na uživatele a technologických novinek až tolik nebude. Na druhou stranu, veskrze se jedná o změny na první pohled viditelné, takže je zaznamená opravdu každý. Loňské Oreo se neslo spíše v duchu technických inovací, které povětšinou zůstávají ukryty pod vizuálně dostupným povrchem operačního systému. Letos i nepříliš technicky zdatný uživatel pozná, že nový Android vypadá opravdu jinak, než jeho předchůdci. Může zato zejména přepracovaný způsob ovládání, který odbourá klasickou lištu s tlačítky a od základu tak změní filosofii, jíž se Google tolik let držel.

Otázkou zůstává, jak letošní novinky přijme široká veřejnost. Věřím ale, že dojmy z nového Androidu nakonec budou víceméně pozitivní. Já osobně se velmi těším na přepracovaný režim „nerušit“, Google jej totiž konečně přivedl téměř k dokonalosti. Malinko rozpačitý jsem z nových ovládacích gest, ale pevně doufám, že se americký gigant dobře popere s jejich implementací i v rámci přístupnosti. Aktuální developer preview ještě v této oblasti trpí lehkými porodními bolestmi, ale dle vyjádření Googlu by všechny problémy měly být odstraněny v rámci předfinální verze. Tak uvidíme, nezbývá, než si na výsledek jejich snažení počkat.

Zdroj:

techadvisor.co.uk