Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android 4.2.2 je venku: co přináší nového?

13. 2. 2013

 

K mnohým z vás jistě pronikla informace, že na květnové konferenci Google I/O 2013 bude s největší pravděpodobností představena nová majoritní verze operačního systému Android, tentokrát s kódovým označením Key Lime Pie. Měla by to být již pátá edice tohoto stále populárnějšího OS a jsem velmi zvědavý, jakých novinek se dočkáme také v oblasti přístupnosti. Dříve však než dojde k tomuto odhalení, přichází ještě patrně poslední reprezentant z řad Jelly Beanu, tentokrát s číslovkou 4.2.2 na „zádech“. V těchto dnech začala distribuce tohoto updatu, jehož velikost se zastavila na zhruba 48MB a je k uživatelům rozesílán pomocí OTA aktualizací (over the air) – tedy vzduchem.

Update je uvolňován ve vlnách tak, aby nedošlo k přetížení aktualizačních serverů. Jako první se dočkají majitelé přístrojů Galaxy Nexus a Nexus 7. V těsném závěsu je pak inovovaný tablet Nexus 10 a nejnovější přírůstek do rodiny smartphonů Nexus 4.

Protože můžeme příchod updatu očekávat každým dnem, je načase představit si novinky zřejmě posledního JB updatu.

Hned na úvod musím prozradit, že v oblasti přístupnosti se nic nového neobjeví, přesto si myslím, že avizované změny rozhodně stojí za povšimnutí.

Úvodní informací je údaj o výdrži baterie u tabletu Nexus 7, kterou Google v popisu produktu zvedl z osmi hodin na deset, takže se zřejmě dočkáme optimalizací i v oblasti spotřeby.

Nyní již ale podrobněji k dalším změnám.

Rychlý přehled:

•Nové notifikace během stahování

•Nové přepínače pro rychlá nastavení

•Nové systémové zvuky

•USB debug whitelist

První novinka se dotýká stahování aplikací ze služby Google Play. Při zahájení stahování dojde nyní automaticky k výpočtu potřebného času a během celého procesu je s vámi nově notifikace, která vás informuje o průběhu stahování nejen zbývajícím časem, ale i procentuálními údaji.

Dále na přetřes přicházejí nové přepínače pro rychlá nastavení některých funkcí. Inovace se dotkne konkrétně přepínačů bezdrátových technologií (Bluetooth, WI-FI), které je nyní možné aktivovat delším podržením prstu na příslušném tlačítku.

Třetí v pořadí je výčet několika nových zvuků, které byly do systému přidány či inovovány. Novým zvukem je signalizace bezdrátového nabíjení, se kterým pravděpodobně většina z vás do styku nepřijde, nicméně v případě Nexu 4 je to možné. Inovací pak prošel signál indikující nízký stav baterie, což vzhledem k nepříliš sympatickému původnímu zvuku s povděkem přijímám.

Poslední novinkou je pak velice zajímavá bezpečnostní vychytávka, která, jsou-li splněny jisté předpoklady, může ochránit uživatelská data ve vašem zařízení. K tomu, aby celá věc fungovala, je nutné povolit v systému ladění USB (USB debugging). Samozřejmostí je pak zabezpečení přístroje specifickým gestem, heslem nebo obličejem uživatele, tak aby bylo potencionálnímu zloději zamezeno přistoupit k uživatelskému rozhraní systému. Další podmínkou je pak uzamknutý bootloader a nerootnutý systém. V tomto případě by nemělo být tak jednoduché onu ochranu obejít. A v čem že to tedy spočívá?

Princip je velmi jednoduchý.

Při připojení zařízení s povoleným laděním USB k vašemu PC obdrží Android speciální identifikační klíč (RSA key) a následně se vás zeptá, zda chcete povolit spojení s dotyčným počítačem. Jestliže na otázku odpovíte kladně, bude váš počítač přidán do takzvaného whitelistu, což je jakýsi seznam zařízení, která jsou vámi autorizována pro spojení. Jakmile potvrdíte zařazení vašeho počítače do zmíněného whitelistu, příští připojení již proběhne bez jakýchkoli dotazů či potvrzování. Efekt tohoto zabezpečovacího prvku je tedy jasný. Jestliže uživatel splní veškeré výše zmíněné předpoklady, potencionální zloděj by se tak po připojení zařízení ke svému PC neměl dostat k jeho obsahu.

Změn není nijak mnoho, na druhou stranu však musíme Google pochválit za nový bezpečnostní prvek a optimalizaci spotřeby u tabletu Nexus 7. Inovované zvuky také mohou leckoho potěšit. Nezbývá než věřit, že se aktualizace dočkáme co nejdříve.

Zdroje:

http://www.androidpolice.com/2013/02/12/new-android-4-2-2-features-toggle-from-quick-settings-better-app-download-notifications-and-some-new-sounds/

 

http://www.androidpolice.com/2013/02/12/new-android-4-2-2-feature-usb-debug-whitelist-prevents-adb-savvy-thieves-from-stealing-your-data-in-some-situations/