Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android 4.1 Jelly Bean: Přístupnost je zase o kus dál

30. 6. 2012

Včera nám skončila třídenní konference Google I/O 2012, na které byla kromě mnoha dalších novinek představena také nová verze operačního systému Android, tentokrát s číslem 4.1 a kódovým označením Jelly Bean. Ačkoli mnozí z číselného označení verze usuzovali, že nových funkcí bude implementováno jen velmi málo, opak byl však pravdou a Google nám opět dokazuje, že to i s vylepšováním použitelnosti pro zrakově postižené uživatele myslí opravdu vážně.

Kromě novinek v podobě zdokonalené technologie NFC, chytřejší a příjemnější hlasové asistentky či značně vylepšeného vyhledávání, představil Google také novinky v oblasti přístupnosti.

Informací však bylo prezentováno velice málo, takže jsme se dozvěděli jen cosi o nových gestech, jimiž lze operační systém jednodušeji ovládat. Google tak přišel s metodou, kterou jeho hlavní konkurent Apple využívá na svých zařízeních již několik let.

Díky perfektní audio ukázce, kterou natočil jeden z uživatelů Eyes-Free konference jsem měl možnost reálného ověření všech nově zapracovaných funkcí a tak se teď mohu prostřednictvím následujících řádků s vámi o ně podělit.

Reorganizované nastavení usnadnění

Prvních změn si lze všimnout již během procházení nastavení, kdy je po updatu systému člověk nucen učinit nezbytné kroky k tomu, aby si zprovoznil odečítač a hlasový výstup. V nastavení usnadnění se podstatně změnily tři věci:

*Z nabídky „jazyk a vstup“ sem byla přesunuta položka „výstup převodu textu na řeč“, takže nyní nalezneme všechna potřebná nastavení přehledně pod jedinou volbou.

*Zcela zmizela položka pro aktivaci režimu Explore by Touch, neboť ten se již aktivuje automaticky jakmile dojde k zapnutí odečítače. Systém vás pouze informuje o skutečnosti, že screen reader vyžaduje pro svůj běh tento speciální režim, který se následně aktivuje bez zásahu uživatele.

*Kompletně byl přepracován také tréninkový mód dotykového ovládání, do nějž nově přibyl nácvik jednoduchých gest pro obsluhu uživatelského rozhraní systému.

Nový způsob ovládání a inovovaná klávesnice

Jak již bylo krátce naznačeno výše, velkých změn jsme se dočkali také v oblasti dotykového ovládání. Vedle již zaběhnutého systému v podobě procházení obsahu displeje po jednotlivých položkách a následném klepnutí na vybraný prvek, máme nově k dispozici také značně zjednodušený režim, který velmi dobře znají uživatelé zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku. S trochou nadsázky by se dalo říci pozdě ale přece.

Zanechme však ironie a pojďme se podívat, co že si to pro nás Google vlastně připravil.

Nově je možné obsah displeje procházet také tzv. šviháním prstu po obrazovce a to zleva doprava (posun vpřed) nebo zprava doleva (posun v obráceném směru). Dvojitým poklepáním kamkoli na displej lze vybranou položku aktivovat. Uživatel má pochopitelně možnost volby a pokud mu starší způsob vyhovuje více, může zařízení ovládat tak jak byl doposud zvyklý.

Významných vylepšení se dočkala rovněž systémová klávesnice, díky inovacím tak již není nutné v některých případech využívat služeb externí aplikace Eyes-Free Keyboard. Pokusím se celou věc více osvětlit. Jak jistě všichni víte, Google se s verzí Androidu 4.0.3 definitivně odklonil od vkládání textu pouhým zvednutím prstu ze zvoleného znaku a přešel tak na mnohými uživateli zatracovanou metodu v podobě nutnosti klepnout na vámi zvolený znak, aby došlo k jeho zapsání. Jelikož za toto rozhodnutí sklidil velkou vlnu kritiky, rozhodl se zřejmě pro zpětnou implementaci původního způsobu. Uživatelé totiž po této úpravě systémovou klávesnici zcela odvrhli a začali masivně využívat služeb externí aplikace, kterou má na svědomí rovněž sám Google.

Android Jelly Bean proto opět přináší rychlé psaní jen pomocí zvednutí prstu ze zvoleného znaku, takže nutnost dodatečného klepnutí tak zcela odpadá.

Navíc se můžeme setkat s další novinkou v podobě značných vylepšení při editaci napsaného textu.

Nově je totiž možné jej procházet po znacích, slovech nebo odstavcích. Slouží k tomu následující dvě gesta:

Šviháním prstu shora dolů si uživatel volí po jakých úsecích si chce text prohlížet, opačný pohyb zdola nahoru pak volby prochází v obráceném pořadí. Jakmile si vybere odpovídající způsob procházení, samotný pohyb v textu pak realizuje opět šviháním zleva doprava (pohyb vpřed) nebo zprava doleva (pohyb vzad). Nově se můžeme setkat také s již zcela funkčním prediktivním vkládáním, které v novém systému může bez potíží používat i nevidomý uživatel. Nemám bohužel ověřeno, zda bude tato funkce dostupná i pro český jazyk, nicméně si uveďme krátký příklad na slovíčku „testing“. Po zapsání počátečních tří písmen „tes“, se nám vpravo vedle zobrazené klávesnice objeví několik variant, které bychom mohli chtít napsat. Klasickým pohybem prstu po obrazovce je možné si je nechat přečíst, takže by zde pisatel měl najít i zamýšlené slovo „testing“. Jakmile tedy nalezne odpovídající variantu, může ji dvojitým poklepem kamkoli aktivovat. K jejímu zapsání pak dojde po stisku klávesy mezerník.

Výčet novinek pak uzavírá nativní podpora braillských řádků s připojením skrze rozhraní bluetooth a v neposlední řadě také nový webový prohlížeč. Ten stávající byl totiž nahrazen aplikací Google Chrome, která ze stádia beta tímto krokem přešla již do plnohodnotné stabilní verze. Ozvučení je ale i v tomto případě zajištěno prostřednictvím webových skriptů, takže pro zrakově handicapované uživatele se snad kromě vyššího výkonu nic zásadního nemění.

Dlužen jsem vám ještě poslední informaci ohledně aktualizací na nejnovější Android 4.1 Jelly Bean. Asi vás ani v nejmenším nepřekvapí fakt, že jako první se dočká vlajková loď společnosti Google, tedy přístroj Galaxy Nexus. Update kupodivu obdrží i jeho předchůdce Nexus S a pozadu nezůstanou ani produkty Motoroly, konkrétně tablet Xoom. Mobilní divizi této značky před časem odkoupil sám Google, takže se s rychlým nástupem aktualizace dalo počítat.

Jak to bude se zařízeními ostatních výrobců se zatím neví.

Pro model Galaxy Nexus je prý již k dispozici oficiální ROM nového systému, tu je však nutné do přístroje nahrát manuální cestou. Na oficiální dostupnost si tedy budeme muset ještě nějaký ten týden počkat. Dle dostupných informací můžeme příchod updatu očekávat v polovině července.

Nezbývá než novému Androidu popřát hodně štěstí a především doufat, že se postupem času rozšíří na velké množství stávajících i budoucích zařízení.