Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android 4.0 Ice Cream sandwich: Přístupnost bez kompromisů

21. 10. 2011

S mírným spožděním bych se s vámi rád podělil o novinky v oblasti přístupnosti, které s sebou přináší nová verze operačního systému Google Android, konkrétně 4.0 s označením Ice Cream Sandwich.

Systém byl představen společnostmi Google a Samsung před dvěma dny  ve čtyři hodiny ráno našeho času. Prezentace proběhla v Hongkongu a kromě nové verze Androidu byl představen také nástupce telefonu Samsung Nexus S, což je přístroj navržený přímo společností Google. Výroby nového kousku se ujal opět Samsung a model nese označení Galaxy Nexus.

Je tak prvním zařízením, na kterém můžeme spatřit nový Ice Cream Sandwich. Cílem tohoto příspěvku však není podrobně rozebírat vlastnosti nového telefonu nebo detailně analyzovat všechny novinky nového systému.

Některé mě však zaujaly natolik, že se o nich alespoň letmo zmíním. Hlavním tématem však bude přístupnost nového Androidu, která byla značně vylepšena a troufám si tvrdit, že se konečně začíná blížit řešením od společnosti Apple.

Hlavním cílem ICS je spojení mobilní a tabletové platformy do jednoho komplexního systému. Tímto krokem by Google rád eliminoval současnou roztříštěnost verzí, která mu byla často vytýkána. Dá se říci, že vzhledově nový Android hodně vychází z tabletové verze Honeycomb, avšak automaticky se bude přizpůsobovat velikosti obrazovky. To znamená, že i na přístrojích s malým displejem bude systém vypadat velmi dobře.

Na úvod však musím vyjádřit svou mírnou skepsi ohledně dostupnosti systému na nových zařízeních, potažmo updatu pro starší přístroje. Dle informací na internetu plán Googlu počítá s dostupností upgradu pro všechny přístroje uvedené na trh v letošním roce. Figurují zde především telefony, které od výroby běží na Androidu 2.3 Gingerbread. Zcela jinou kategorií jsou pak Android tablety, běžící v drtivé většině na verzi Honeycomb 3.0 a vyšší. Jak to bude s updaty v této oblasti bohužel nevím.

Osobně si ale myslím, že příliš růžové to nebude. Spíše bych řekl, že updatu se sice skutečně dočkají i letošní modely, ale bude se zřejmě jednat jen o ty z vyšší třídy.

Rovněž k dostupnosti nových zařízení přistupuji s lehkou nedůvěrou. Dnes jsem pročítal informace o chystaném Transformeru 2 od společnosti Asus, jehož uvedení je plánováno někdy na konec roku. Jako použitý operační systém bude však dle prvních zvěstí patrně Android 3.2 Honeycomb, nikoli 4.0 Ice Cream Sandwich.

Takže jsem osobně velmi zvědavý, kdy se dočkáme v ČR prvního zařízení s ICS.

Nyní se budeme věnovat tomu nejdůležitějšímu, co může nový systém nabídnout zrakově postiženým uživatelům. A není toho věru málo. Google skutečně tentokrát na přístupnosti zapracoval a je to hodně znát.

Informace jsem pro vás sbíral několik hodin a snažil jsem se získat co nejvíce podrobností o přítomných novinkách.

Jelikož je vše pochopitelně v angličtině, tak jsem se rozhodl to nejzásadnější přeložit a zpřístupnit tak nové informace co nejširší skupině uživatelů.

Pojďme se tedy společně podívat, co nám nový systém přináší.

Uživatelské prostředí bylo vytvořeno s ohledem na potřeby zrakově postižených uživatelů. Prvků, které velmi výrazně pomáhají k lepší přístupnosti systému je celá řada.

Mezi nejvýznamnější určitě patří funkce procházení obsahu displeje pomocí pohybu prstů uživatele. Při prvním dotyku se aktivuje zvuková zpětná vazba, která indikuje komponentu uživatelského prostředí, na které se uživatel aktuálně nachází. Druhým dotykem na stejném místě se pak provede její aktivace. Dění na displeji je samozřejmě doprovázeno vyčítáním odpovídajících informací, jež zprostředkovává vylepšený odečítač TalkBack. Zatím to vypadá, že Spiel již příliš použitelný nebude. Google se vydal správným směrem a nyní záleží pouze na vývojářích, zda se chopí hozené rukavice a přizpůsobí své aplikace více potřebám nevidících uživatelů. Tento režim je velmi důležitý pro majitele nových zařízení, která používají virtuální tlačítka nacházející se v systémové liště. Standardní systémové aplikace byly rovněž updatovány a přepracovány s ohledem na lepší přístupnost.

Výchozí internetový prohlížeč podporuje na skriptech založený odečítač, který umožňuje prohlížet obsah webových stránek, včetně zpřístupnění navigačních funkcí.

Pro vylepšení čitelnosti displeje je nyní možné zvětšit velikost defaultního fontu ve všech oblastech systému.

Nově se uživatel dostává do kontaktu s vylepšenou přístupností již při prvotním nastavování svého přístroje. V průvodci nastavením je možné jednoduchým gestem aktivovat všechny funkce týkající se usnadnění a zároveň otevřít jednoduchý tréninkový mód. Aktivaci asistivních technologií provedeme obkroužením displeje po směru hodinových ručiček, kdy výchozí bod je levý horní roh obrazovky.

Android 4.0 také přináší značně vylepšené API, které vývojářům aplikací poskytuje prostředí pro zapracování důležitých prvků souvisejících s přístupností. Důraz je kladen zejména na zařízení, která nedisponují žádnými hardwarovými navigačními tlačítky. Aktuální platforma nabízí pro odečítače nové API pro vyčítání obsahu okna, jednodušší navigaci, lepší zpětnou vazbu a bohatší uživatelské rozhraní.

Jelikož popis nových funkcí API je důležitý předefším pro vývojáře aplikací, odkážu případné zájemce na původní anglický originál, který detailně popisuje všechny novinky v Ice Cream Sandwich. Dokument je poměrně obsáhlý, takže budete muset trošku hledat.

http://developer.android.com/sdk/android-4.0-highlights.html

Na úplný závěr bych rád zmínil několik technologických inovací, které mě velmi zaujaly.

Tou první je funkce „disable apps“, jejímž prostřednictvím si bude uživatel moci deaktivovat aplikace, které z nějakého důvodu nechce na svém zařízení používat. V našem případě se okamžitě logicky nabízí např zakázání grafických prostředí typu Sense nebo Touchwiz, případně programů, které pouze spotřebovávají systémové prostředky a pro nás jsou naprosto bezvýznamné.

Dalším vylepšením je nová možnost odemykání displeje. K nám dobře známému gestu a možnosti nastavit si číselné heslo, přibyla další vychytávka v podobě funkce „face unlock“, která umožní odemčení obrazovky na základě rozpoznání obličeje majitele přístroje.

Posledním zajímavým aspektem je značně vylepšená technologie NFC, která umožňuje pouhým přiložením telefonu ke speciálnímu terminálu např provádět platby v obchodě. Jistě jste na internetu zaznamenaly informace o službě Google Wallet, jejíž testování před nějakým časem započalo i u nás.

NFC technologie však dostává nový rozměr v podobě přenášení dat mezi přístroji nebo dokonce synchronizací otevřených webových stránek.

Představte si, že na jednom zařízení prohlížíte zajímavý web a váš kolega by si jej chtěl také ve svém přístroji otevřít. Není nic jednoduššího než přiložit oba přístroje k sobě a vámi prohlížená stránka se ihned otevře i na druhém zařízení. Stejně tak lze prostřednictvím této technologie přenášet různá data v podobě multimediálních souborů, dokumentů, e-mailů a dalšího obsahu. Podmínkou je samozřejmě přítomnost NFC čipu v obou zařízeních.

O dalších inovacích, které nám ICS přináší, si můžete přečíst na serveru Svetandroida.cz.

Přikládám přímý odkaz na článek:

http://www.svetandroida.cz/ice-cream-sandwich-201110